Co bychom měli vědět ?
Základní pojmy pro silový trénink jako objem, intenzita, série, opakování, tempo, overloading, maximální síla, 1 - RM (opakovací maximum), superkompenzace, progresivní zvyšování zátěže jsme probrali v kapitole
Obecné principy silového tréninku.
V této kapitole se budeme věnovat jak s těmito pojmy pracovat, pokud Vašim tréninkovým cílem je nabírání svalové hmoty a tvarování postavy.
Specifika pro nabírání svalové hmoty
a tvarovaní postavy
- FrekvenceTréninkový split - jak často procvičujeme všechny svalové partie = pro trénink nabírání svalové hmoty a tvarování postavy to bude vysokofrekvenční trénink (trénink minimálně 2 x týdně pro každou svalovou partii).
- ObjemPočet sérií násobený počtem opakování v tréninku pro danou svalovou partií.
- IntenzitaNaložena váha na čince - pro hypotrofický trénink = 65% - 75% RM.
- Hypertroficky a tvarovací trénink se vyznačuje vysokým objemem pracovních sériíPři intenzitě v rozmezí 65% - 75% - RM ( ideální opakovací rozhraní 8 op - 12op).
- Proteosyntéza - růst svalové hmoty.Je ve svalových buňkách zvýšena po dobu 24 - 36 hodin po posilovacím tréninku. Proto je třeba trénovat všechny svalové partie minimálně 2 x týdně = rozdělení svalových partií do tréninkového splitu.
- Ideální trénink pro nárůst svalové hmoty a tvarování postavy by měl spojovat jak stimulaci svalových bílkovin, tak nárůst objemu energetických zásob svalu (metabolická odezva).
Specifika pro trénink maximální síly
- FrekvenceTréninkový split - jak často procvičujeme všechny svalové partie = pro trénink síly to bude nízkofrekfenkční trénink (trénink ob 4 dny a více pro daný cvik).
- ObjemPočet sérií násobený počtem opakování v tréninku pro daný cvik ( dřep, bench press, mrtvý tah).
- IntenzitaNaložena váha na čince - pro trénink síly = 85% - 100 % - RM.
- Trénink síly se vyznačuje nižším objemem pracovních sérii, při vysoké intenzitě.Při intenzitě v rozmezí 85% - 100% - RM ( ideální opakovací rozhraní 5 op - 1 op) .
- Neurosvalová odezva - trénink síly.Vysoké nároky na CNS (centrální nervový systém) výší nároky na regeneraci CNS, delší pauzy mezi pracovními sériemi (4 až 8minut) delší pauzy mezi tréninkovými bloky (3 až 7 dnů), perfektní zvládnutá technika cviku / versus velká pravděpodobnost zranění.
- Ideální trénink pro nárůst síly by měl spojovatTrénink centrálního nervového systému, trénink motorické kontroly, dostatečnou dobu regenerace = perfektní technická připravenost jedince.
- V tréninku maximální síly pracujeme s komplexnímí cviky, dřep, mrtvý tah a bench press = cviky silového trojboje + shyb.Jedná se o komplexní cviky a zároveň základní pohybové vzory, proto se problematice tréninku maximální síly věnujeme detailněji v kapitole Silově pohybový trénink.
- Progresivním zlepšováním maximální síly 1 - RM ( osobní maxima )Jde v ruku v ruce s progresivním zlepšováním při tréninku na 65 až 75% RM (trénink na nabírání svalové hmoty) středně pokročilý cvičenec bude ze zařazování velkých komplexních cviků v perfektní technice do tvarovacího tréninku výrazně profitovat.
Práce svalů
- AgonistaHlavní vykonavatel pohybu / sval který vykonává hlavní pohyb.
- SynergistaSpoluhráč / sval který se zúčastňuje stejného pohybu jako agonista.
- AntagonistaProtihráč / sval který působí opačným směrem.
- Antagonistický trénink svalových skupin
- Antagonistický trénink v pohybovém vzoru
- Bilaterální deficitJe definován jako snížená celková aktivita primárního hybače (pracujícího svalu) při provádění pohybu oběma končetinami ve srovnání s provedením pouze jednou končetinou. Výsledkem je, že součet výkonů odděleně pracujících svalů na obou končetinách je vyšší, než když pracují obě končetiny současně a přitom zvedají větší zátěž.
- Bilatelární cvik - (oboustranný)Zapojení obou končetin příklad: dřep - klik - shyb
- Unilatelární cvik - (jednostranný)zapojení jedné končetiny při pohybu příklad : dřep na jedné noze, - klik na jedné ruce, - přítahy s TRX jednoruč.
- Otevřený pohybový řetězec.
- Uzavřený pohybový řetězec.
- Jak chápat Silově tvarovací trénink v konceptu SIMPLY FITNESS
Základní pojmy
- Svalová skupinaSkupina svalů, která vykonává stejný pohyb.
- CvikPohyb, druh tělesného cvičení (dřep, kliky na bradlech, legg press)
- OpakováníJedno provedení cviku (cyklus dvou pracovních fází) Za jedno opakování se považuje spojení koncetrického pohybu (svaly se zkracují) a excentrického pohybu (svaly se natahují).
- SérieJe několik opakování téhož cviku, provedených bez přestávky.
- Přestávka / pauzaJe chápana většinou jako časová prodleva mezi jednotlivými sériemi / nástupy / bloky.
- Tréninková jednotkaPohybová činnost - trénink zahrnutý do jedné návštěvy fitness centra / tělocvičny.
- Tréninkový plánNávod, v němž je navrhnut celý trénink. Obsahuje seznam a pořadí cviků, počet sérií, počet opakování, váhu (intenzitu) a tempo a pauzu.
- ZdvihJe zvedání činky po svislé či obloukovité dráze vzhůru (bicepsový zdvih) pohyb ze spoda nahoru.
- TlakPoužívá se pro všechny tlakové cviky (s jednoručkami, s velkou činkou, na strojích)
- Přítah
- Stahování
- Kladka
- Silová křivka
- Obměna rekrutačního vzorce
- Přemíra komplexních cviků
Kulturistické tréninkové principy
- 1Princip jednoduchých sérií
- 2Princip složitých sérií