PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Voda je základní složkou našeho těla. Bez jídla bychom přežili týdny avšak bez vody jen tři dny.

Pro správný chod organismu je naprosto zásadní. Vždyť lidské tělo je tvořeno zhruba ze 70 % z vody (záleží na věku a pohlaví).

Když se podíváme na malé děti, často padají, ale málo kdy si něco zlomí. Jejich tělo udržuje snáze rovnováhu tak, aby se systém nepoškodil. Oproti starým lidem mají daleko více tělních tekutin.

Co všechno ovlivní stav našeho těla? Může to být výchova, prostředí, ve kterém vyrůstáme, potraviny, které jíme a také voda, kterou pijeme.

Možná si tak úplně nemůžeme zvolit, kolik stresu během dne budeme prožívat, ale můžeme změnit svou stravu a pitný režim. Můžeme si nalít sklenici vody, na večeři si naložit více syrové zeleniny nebo  si ráno ke snídani zvolit místo banánu kus melounu (či jiného ovoce, které má větší podíl vody).

O stravě se dnes bavit nebudeme, ale stejně mi to nedá se u ní alespoň nezastavit. Syrová zelenina, klíčky, saláty, syrové ovoce… to vše obsahuje velké množství nejen enzymů, ale hlavně vody, naopak  káva, která odvodňuje či zpracované potraviny, bychom měli kompenzovat dostatečným pitným režimem. A správně zvolená strava nám tak může pomoci s hydratací organismu.

Voda je součástí buňek a všech krevních tekutin. Kolik bychom ji ale měli během dne vypít?

Voda se z těla ztrácí močí, stolicí, dýcháním a pocením a člověk tak v průměru vyloučí zhruba 2,5 litru vody za den (dospělý člověk, sedavé zaměstnání, žádná další fyzická aktivita). Asi třetina vody se pak v těle vytvoří metabolickou činností a další část přijmeme v potravě. Pořád nám však ještě do 2,5 litru něco chybí. A právě to něco je podstatné přijmout v rámci pitného režimu.

Pitný režim je naprosto individuální záležitostí. Nejen, že každé tělo je trochu jiné a má trochu jiné potřeby, ale každý člověk je vystaven odlišnému prostředí…

Je tedy jasné, že zvýšit příjem tekutin bychom měli během tréninku či jiných fyzických aktivitách.

Minimální potřeba tekutin za den se uvádí: 250 ml na 10 kg hmotnosti.

Taky je jasné, že 60 kilová žena, která sedí celý den v kanceláři a chodí cvičit dvakrát týdně, má zcela jiné nároky na vodu než 100 kilový muž, který cvičí každý den a zároveň je hodně fyzicky aktivní i v práci.

Potřebu vody v létě či v zimě budeme mít také jinou.

Proč je voda tak důležitá?

  • Každý metabolický proces v těle vodu potřebuje. Voda je nezbytná k syntéze bílkovin, tudíž zásadní pokud chceme budovat svalovou hmotu.
  • Voda zároveň pomáhá odvádět odpadní látky z těla. Například po náročném tréninku, kdy tělo vyplavilo kyselinu mléčnou, nám právě dostatečný pitný režim může pomoci s jejím odplavením z organismu.
  • Voda nám pomáhá transportovat živiny po těle.

Mírný, ale dlouhodobý nedostatek vody v organismu často ani nevnímáme. Často jeho následné stavy připisujeme pracovnímu nasazení, stresu nebo změně počasí. Nedostatečný příjem vody může mít kromě opakované bolesti hlavy či zácpy i vážnější zdravotní potíže (poruchy funkce ledvin, vznik ledvinových a močových kamenů a mnoha dalších).

Dehydratace organismu je nebezpečná pro každého člověka. Jaké jsou její příznaky?

  • Únava, malátnost
  • Bolest hlavy
  • Oschlé rty, jazyk
  • Suchá pokožka
  • Zvýšená spavost
  • Ztráta koncentrace
  • Pokles fyzické a duševní výkonosti
  • Zácpa
  • Tlak v okolí žaludku
  • Tmavě žlutá moč

Kolik vody vypít je značně individuální, to ale neplatí o tom, kdy vodu pít… Měli bychom se snažit dodržovat 30 minutový rozestup mezi pitím a jídlem. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k naředění trávicích enzymů a pitný režim tak negativně neovlivňoval trávení.

Vodu bychom měli popíjet během dne a ne nárazovitě velké množství.

Barva moči může sloužit také jako kontrola, zda nemáme dehydratovaný organismus. Moč by měla být čirá, či jen lehce zabarvená, bez silného zápachu (některé vitamínové doplňky však mohou způsobit zabarvení moči).

Co bychom měli pít?

Ideálně bychom měli zvolit ČISTOU vodu. Neperlivou, pokud možno filtrovanou.

Minerální vody jsou pouze doplňkem v pitném režimu, kteří uvítají hlavně sportovci, ale ani s nimi bychom to neměli přehánět.

Bylinné nálevy, čaje jsou ideální variantou jak si pitný režim zpestřit. Ale i tady s rozumem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.