CHEAT DAY, CHEAT MEAL, TREAT, REFEED…

CHEAT DAY, CHEAT MEAL, TREAT, REFEED…

Co si přesně představit pod pojmem Cheat day?

Tento termín u nás za poslední roky zdomácněl. Cheat day (podváděcí den) někdy taky hřešící, povolovací či prasečí den, je často využívaným nástrojem v déletrvajících redukčních dietách. Když už dieta trvá dlouho a hubnutí se zpomalí či úplně zastaví, je právě tento den možným prostředkem jak opět „nastartovat“ hubnutí.

Než začneme polemizovat nad tím, zda je vhodný či nikoli, pojďme si k němu nejprve něco říci.

Během tohoto dne je povoleno konzumovat naprosto cokoli. Můžete si dát pizzu, čokoládu nebo cokoli jiného, co ve svém jídelníčku normálně nemáte. Cheat day však není o tom, za každou cenu do sebe natlačit obrovské množství všech nezdravých potravin (i když i s takovýmto tvrzením se můžete setkat), které jste z jídelníčku vyřadili, ale dopřát si jídla a to i ta nezdravá, která běžně nejíte, v množství, které je Vám ještě stále příjemné a s čistým svědomím.

Pro koho je vhodný?

Cheat day se doporučuje především lidem, kteří drží dietu a mají tak dlouhodobě snížený energetický příjem a pak také těm, kteří se stravují určitým stravovacím typem, jakým může být například paleo, ketogenní dieta či nízkosacharidové stravování (opět z dlouhodobého hlediska).

Pro koho ne…?

Nedoporučuje se však obézním lidem a také těm, kteří s dietou právě začali. V těchto případech většinou nemá opodstatnění.

Cheat day a leptin

Dalo by se také říci, že „potřeba“ takovéhoto dne roste s úbytkem Vaší tukové tkáně. Čím je Vaše tělo štíhlejší, tím méně leptinu (hormonu hladu) pak produkuje. Jelikož hladina leptinu může během několika dní hladovění klesnout, není na škodu cheat day zařadit, a využít tak časového období, po jehož dobu jeho účinky trvají.

V poslední době se také mluví o vztahu mezi leptinem a dopaminem.

Dopamin je neurotransmiter, který se svou funkcí projevuje jako neurohormon. Stimuluje srdce a reguluje tok informací přes náš mozek. Především však pomáhá kontrolovat mozková centra slasti a odměny a umožňuje lidem prožívat pocity vášně a potěšení.

Další výhody cheat day…

Zároveň také náhlé zvýšení eneretického příjmu (především sacharidy) tělo zmate a nakopne tak metabolismus ke spalování.

Pokud jste četli článek o Mikrobiomu, už víte, že restriktivní, omezená a v dlouhodobém horizontu stále stejná strava má neblahý vliv i na jeho stav. Stejně je to i v tomto případě. Lidské tělo je velice přizpůsobivé, dokáže si zvyknout téměř na vše. Proto je vhodné dopřávat mu pestrost nejen v jídle, ale také ve stravovacím plánu. Dopřávat mu změny (krátkodobý půst, den bez živočišných produktů, a nebo také cheat day).

V tento den (pokud držíte nízkosacharidovou dietu, se kterou je právě často spojován) také máte možnost dostatečně doplnit hladinu svalového glykogenu.

Abychom si ale nalili čistého vína, nemusí s sebou nést jen pozitiva…

Vyhnout by se mu měly osoby s diabetem či jinými zdravotními omezeními. Někomu může být po takovém to dni i fyzicky špatně. Tělo je zvyklé na určité množství a typy stravy a větší množství, většinou nezdravých potravin v tento den, může způsobit trávicí obtíže.

Cheat day a alkohol…

Ačkoli jde o „povolovací“ den, měli bychom jej však stále mít pod kontrolou. O alkoholu se budeme bavit v některém z dalších článků, avšak pro tělo nemá žádné zásadní pozitivní účinky, kvůli kterým bychom jej museli pít. Prostě a jednoduše, propitá páteční noc se jako cheat day nepočítá a také tělu nic nepřináší, ba naopak.

Další záležitostí je pak psychický stav…

V někom může také vzbudit pocit selhání a výčitek. U někoho může rozjet opětovné chutě. Právě i proto se tento den doporučuje výhradně lidem, kteří už mají svůj vztah k jídlu vyřešený.

Na druhou stranu…

Podle studie uveřejněné v Journal of Consumer Psychology se potvrdilo, že se z dlouhodobého hlediska udržuje motivace a sebeovládání daleko lépe, když víme, že si můžeme dopřát i jídla, na která máme chuť. Píšu to snad v každém článku a neodpustím si to ani dnes… Každý jsme jiný a každému sedí něco jiného. Proto poslouchejte sami sebe a tento článek si vezměte jen jako možnou inspiraci.

Je také pravda, že lehké vybočení z jídelníčku (ne vyloženě prasečí den) může být pro Vás, kteří se změnou stravovacích návyků právě začínáte, jakási berlička a pomoc. Pokud Vám jde spíš o změnu životního stylu, jste zdraví a nepotřebujete radikálně hubnout, můžete si takovýto to den, ale v odlehčené verzi dovolit také. Z praxe vím, že největší problém nastává o víkendu, kdy máme více času, jezdíme po výletech nebo si zajdeme do oblíbených restaurací. Pro někoho to pak může být cesta, jak najít rovnováhu mezi zdravým životním stylem a touhou si občas dopřát nějakou tu laskominu.

Záleží na úhlu pohledu. Cheat day bych tady mohla vychválit stejně tak, jako i hanit. Jediné, co můžu udělat je, předat Vám pár informací, ale závěr si udělejte sami.

Cheat day však není zdaleka jedinou možností… Stejně jako cheat day můžeme do svého „týdne“ zařazovat i cheat meal. Překvapivě se nejedná o nic jiného než tzv. povolovací jídlo. V této souvislosti se také můžete setkat s pojmem treat.

Treat

Jde o jakousi odměnu. Upřímně, rozdíl mezi cheat meal a treat zásadní nevidím. Jedná se o jídlo, které máte opravdu rádi a čas od času si jej dopřejete, aniž byste celý zbytek dne pustili uzdu svým chutím.

Refeed day

Refeed day tak trochu patří a zároveň nepatří do této kategorie. Jedná se o záměrné navyšování energetického příjmu během jednoho dne, jako u cheat day, ale koncipovaného zcela jinak a také za malinko jiným účelem. Tento den si hlídáte příjem živin jako ve dny ostatní (dny diety), ale hrajete si s jeho poměry.

Během tohoto dne navyšujete množství sacharidů minimálně o 30 % (především komplexních jako různé luštěniny, brambory, jáhle, pohanka a podobně), lehce snížíte příjem bílkovin o 10% až 20 %, co ovšem stáhnete, budou tuky a to na nezbytné minimum.

Rozdíl je v potravinách.

Strava v refeed day bude stále zdravá, racionální a půjde ruku v ruce s Vaším výživovým plánem.

Dalo by se říci, že dodržujete svůj dietní režim, své stravovací návyky, jen měníte poměr živin. Efekt na metabolismus má však naprosto stejný jako cheat day, tedy velice pozitivní, avšak poněkud chytřeji a zdravěji koncipovaný. Pro tělo je určitě lepší dát si domácí jahelník než sklenici Nutelly s datem trvanlivosti ještě další dva roky.

Zařadit „refeed“ do diety tak může pomoci s rozhýbáním metabolismu a následným pálením podkožního tuku v období stagnace, avšak volnost a uspokojení, které často přichází s cheat day, některým nahradit nedokáže. Důležité je však podotknout, že refeed day by měl být dnem volným, netréninkovým.

Mimo zrychlení metabolismu se především jedná o doplnění energie.

Četnost zařazování je dosti podobná jako u cheat day. S množstvím podkožního tuku se také mění to, jak často jej zařazujeme.

Více než 20 % tuku v těle – jednou měsíčně.

15 – 20 % tuku v těle – jednou za dva týdny.

8 – 15 % tuku v těle – jednou za týden.

8 % tuku v těle – možno zařadit i dvakrát týdně.

Avšak jen Vy sami můžete zjistit, na co právě Vaše tělo bude reagovat nejlépe a po čem se Vy sami budete nejlépe i cítit.

Možná do svého stravovacího režimu zařadíte cheat day, cheat meal, treat či refeed a nebo také nic. To už je jen na Vás.

Komentáře
  1. Luk napsal:

    Pokud je člověk v dlouhodobém kalorickém deficitu, kdy má každý den -1000 až 2000 kJ, tak cheateday jednou za týden/dva týdny (ale čím více těchto dnů, tím déle bude trvat dostat se na cílovou váhu) nemůže uškodit naopak to nakopne metabolismus. Ale nejdůležitější je aby se člověk na tu návratovku do diety těšil. Pokud člověk odpočítává každou hodinu v týdnu a nemůže se dočkat sobotního cheat day, tak je to špatně a dlouho to nevydrží. Zdravá a dietní strava musí chutnat a musí člověka bavit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.