KLIMATIZACE – VÍCE ŠKODY NEŽ UŽITKU?

Horké dny k létu samozřejmě patří… pokud však nejsme na dovolené u vody, mohou nám někdy doslova otrávit náladu.

Pitný režim, koupání a klimatizace jsou s těmito dny úzce spojené a právě klimatizace je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit teplotu vzduchu. Nejčastěji se s klimatizací setkáme v autě, kanceláři či nákupním centru. Jenže ne vždy to může být pro naše těla prospěšné.

Klimatizace a její benefity…

Horko v uzavřených prostorách není rozhodně nic příjemného, dokonce ani bezpečného. Zatěžuje organismus, tělo tak pak na něj reaguje zvýšením tlaku, zrychlením krevního oběhu, pocením a následně většími nároky na pitný režim, který už sám o sobě všichni zcela nedodržujeme. Následně pak může horko narušovat soustředění, zpomalovat reakce a rozhodovací procesy. Klimatizace je tak řešením, jak z této situace ven.

Únik do klimatizovaných prostor tak může být velice příjemný, avšak ne pro všechny může skončit bez následků.

Na co si dát u klimatizace pozor?

Základním předpokladem je, že teplota v klimatizovaném prostoru by měla být o pět maximálně o šest stupňů nižší než je ta venkovní. Takže pokud je venku 36 °C, teplota uvnitř auta či místnosti by neměla klesat pod 30 °C. Což ale u naprosté většiny rozhodně není pravda.

Pro organismus jsou nejnáročnější rychlé a časté přechody z horka do zimy…

Největší problém nastává především u přechodů mezi horkem a klimatizovanou místností. Pokud používáte klimatizaci například při dlouhé cestě v autě, je dobré nějaký čas přes vstupem do horka klimatizaci postupně zvyšovat, aby přechod nebyl tak razantní.

Nemoci dýchacích cest, rýma, bolesti hlavy, alergie, spazmy a svalové blokády v šíjové oblasti. Tohle jsou však další následky, které mohou souviset s klimatizací.

Sliznice jsou z teplotních rozdílů tak vyčerpané, že se stávají ideálním místem pro vstup vzduchem přenosných infekci do organismu. Proto bývá spousta lidí nemocných v letních měsících…

Nad klimatizací jsme během těch několika let, co provozujeme SIMPLY FITNESS, přemýšleli již nesčetněkrát, ale vždy nás její nevýhody od koupě odradily.

Sami jsme si otestovali, jaké to je cvičit v překlimatizovaných místnostech, kde na vás ze všech stran fouká ledový vzduch, který se snaží posilovnu ochladit. Při cvičení se člověk automaticky začíná potit, v teplém počasí je to ještě razantnější. Pokud ale na Vás začne proudit ledový vzduch, nachlazení, svalové blokády či zranění nejsou tak daleko od reality….

Při přímém kontaktu s chladným vzduchem pak může reflexně dojít ke spasmu šíjových a krčních svalů, ke krční blokádě a bolesti…

Jak tedy zvládat tyto teplotní rozdíly a vedra, která přicházejí?

Lidské tělo je schopné se přizpůsobit téměř všemu. Naprosto zásadní je v těchto vedrech pitný režim. Článek o tomto tématu si můžete přečíst ZDE.

Další věcí, jak pomoci tělu zvládat takováto horka, mohou být i pravidelné návštěvy sauny
ochlazování organismu

Protože právě ty, pomáhají Vašemu tělu získávat lepší imunitu a hlavně také toleranci k teplotním rozdílům.

Komentáře
  1. Thank you ever so for you post.Much thanks again.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.